2017 Mr Green Sport Players Championship Finals Butlins Minehead November 24-26.

The Mr Green Sport Players Championship Finals at Butlins Minehead will be broadcast live on ITV4 from November 24-26.
First round draw and schedule

2017 Mr Green Sport Players Championship Finals
First Round Draw & Tournament Bracket

Rob Cross (1) v Robert Owen (64)
Steve Lennon (32) v Zoran Lerchbacher (33)
Richard North (16) v Peter Hudson (49)
Adrian Lewis (17) v Mike De Decker (48)
Joe Cullen (8) v Jamie Caven (57)
James Wade (25) v Kevin Painter (40)
Ian White (9) v Raymond van Barneveld (56)
John Henderson (24) v Darren Johnson (41)
Mensur Suljovic (5) v Andy Boulton (60)
Stephen Bunting (28) v Benito van de Pas (37)
Jonny Clayton (12) v Jeffrey de Graaf (53)
Gerwyn Price (21) v Jimmy Hendriks (44)
Gary Anderson (4) v Mickey Mansell (61)
Jermaine Wattimena (29) v Keegan Brown (36)
Alan Norris (13) v Jelle Klaasen (52)
Steve Beaton (20) v Ronny Huybrechts (45)
Daryl Gurney (2) v Jeffrey de Zwaan (63)
Vincent van der Voort (31) v Robbie Green (34)
Kim Huybrechts (15) v Chris Dobey (50)
Robert Thornton (18) v James Richardson (47)
Dave Chisnall (7) v Joe Murnan (58)
James Wilson (26) v William O’Connor (39)
Kyle Anderson (10) v Ron Meulenkamp (55)
Justin Pipe (23) v Mark Webster (42)
Michael van Gerwen (6) v Paul Nicholson (59)
Steve West (27) v Ryan Searle (38)
Darren Webster (11) v Antonio Alcinas (54)
Mervyn King (22) v Brendan Dolan (43)
Peter Wright (3) v Steve Hine (62)
Peter Jacques (30) v Cristo Reyes (35)
Michael Smith (14) v Jan Dekker (51)
Simon Whitlock (19) v Christian Kist (46)

Schedule of Play
Friday November 24

First Round
Afternoon Session (12.45pm)
Main Stage
Darren Webster v Antonio Alcinas
Robert Thornton v James Richardson
Joe Cullen v Jamie Caven
Dave Chisnall v Joe Murnan
Stephen Bunting v Benito van de Pas
Kim Huybrechts v Chris Dobey
Adrian Lewis v Mike De Decker

Stage Two
Steve Lennon v Zoran Lerchbacher
Justin Pipe v Mark Webster
Richard North v Peter Hudson
Mervyn King v Brendan Dolan
Steve Beaton v Ronny Huybrechts
Steve West v Ryan Searle
Jermaine Wattimena v Keegan Brown
Peter Jacques v Cristo Reyes
James Wade v Kevin Painter

Evening Session (7pm)
Main Stage
Ian White v Raymond van Barneveld
Mensur Suljovic v Andy Boulton
Rob Cross v Robert Owen
Daryl Gurney v Jeffrey de Zwaan
Gary Anderson v Mickey Mansell
Michael van Gerwen v Paul Nicholson
Peter Wright v Steve Hine

Stage Two
Simon Whitlock v Christian Kist
Gerwyn Price v Jimmy Hendriks
James Wilson v William O’Connor
John Henderson v Darren Johnson
Vincent van der Voort v Robbie Green
Jonny Clayton v Jeffrey de Graaf
Kyle Anderson v Ron Meulenkamp
Michael Smith v Jan Dekker
Alan Norris v Jelle Klaasen