Alexandra-Palace-front1

WILLIAM HILL WORLD CHAMPIONSHIPS THURSDAY 15TH DECEMBER 2016- MONDAY 2ND JANUARY 2017

INFORMATIONAlexandra-Palace-front1 for the William Hill World Darts Championship.

The 72-player tournament sees stars from 22 countries competing from December 15-January 2 at London’s Alexandra Palace.

Schedule of Play – (P) denotes Preliminary Round
Preliminary & First Round
Thursday December 15 (7pm)

Jamie Caven (29) v Kevin Painter
Jamie Lewis (30) v Mick McGowan
Gary Anderson (2) v Mark Frost
Michael Smith (11) v Ricky Evans

Friday December 16 (7pm)
Jerry Hendriks v Warren Parry (P)
Gerwyn Price (19) v Jonny Clayton
Steve Beaton (27) v Devon Petersen
Peter Wright (3) v Hendriks/Parry

Saturday December 17
Afternoon Session (1pm)

Tengku Shah v Masumi Chino (P)
Terry Jenkins (18) v Josh Payne
John Henderson (31) v Andrew Gilding
Benito van de Pas (15) v Shah/Chino

Evening Session (7pm)
Ross Snook v Kim Viljanen (P)
Cristo Reyes (32) v Dimitri Van den Bergh
Stephen Bunting (16) v Darren Webster
Michael van Gerwen (1) v Snook/Viljanen

Sunday December 18
Afternoon Session (1pm)

Kevin Simm v Gilbert Ulang (P)
Justin Pipe (26) v Chris Dobey
Mark Webster (25) v Joe Murnan
Ian White (14) v Simm/Ulang

Evening Session (7pm)
John Bowles v David Platt (P)
Daryl Gurney (24) v Jermaine Wattimena
Alan Norris (21) v John Michael
Phil Taylor (4) v Bowles/Platt

Monday December 19 (7pm)
Qiang Sun v Corey Cadby (P)
Mervyn King (22) v Steve West
Adrian Lewis (5) v Magnus Caris
Joe Cullen (28) v Sun/Cadby

Tuesday December 20 (7pm)
Boris Koltsov v Dragutin Horvat (P)
Brendan Dolan (23) v Christian Kist
Raymond van Barneveld (12) v Robbie Green
Simon Whitlock (17) v Koltsov/Horvat

Wednesday December 21 (7pm)
Zoran Lerchbacher v Simon Stevenson (P)
Mensur Suljovic (8) v Ron Meulenkamp
James Wade (6) v Ronny Huybrechts
Robert Thornton (9) v Lerchbacher/Stevenson

Thursday December 22 (7pm)
Jelle Klaasen (10) v Jeffrey de Graaf
Vincent van der Voort (20) v Max Hopp
Dave Chisnall (7) v Rowby-John Rodriguez
Kim Huybrechts (13) v James Wilson

Second Round
Friday December 23
Afternoon Session (1pm)

White (14)/Simm/Ulang v Price (19)/Clayton
Smith (11)/Evans v King (22)/West
Van de Pas (15)/Shah/Chino v Jenkins (18)/Payne

Evening Session (7pm)
Bunting (16)/D Webster v Whitlock (17)/Koltsov/Horvat
Anderson (2)/Frost v Henderson (31)/Gilding
A Lewis (5)/Caris v Cullen (28)/Sun/Cadby

Tuesday December 27
Afternoon Session (1pm)

Suljovic (8)/Meulenkamp v M Webster (25)/Murnan
Thornton (9)/Lerchbacher/Stevenson v Gurney (24)/Wattimena
Chisnall (7)/Rodriguez v Pipe (26)/Dobey

Evening Session (8pm)
van Barneveld (12)/Green v Norris (21)/Michael
Taylor (4)/Bowles/Platt v Caven (29)/Painter
Van Gerwen (1)/Snook/Viljanen v Reyes (32)/Van den Bergh

Wednesday December 28
Afternoon Session (1pm)

K Huybrechts (13)/Wilson v Van der Voort (20)/Hopp
Wade (6)/R Huybrechts v Beaton (27)/Petersen
Klaasen (10)/de Graaf v Dolan (23)/Kist

Evening Session (7pm)
Wright (3)/Hendriks/Parry v J Lewis (30)/McGowan
Third Round
Anderson (2)/Frost/Henderson (31)/Gilding v Van de Pas (15)/Shah/Chino/Jenkins (18)/Payne
A Lewis (5)/Caris/Cullen (28)/Sun/Cadby v Van Barneveld (12)/Green/Norris/Michael

Thursday December 29
Afternoon Session (1pm)

Suljovic (8)/Meulenkamp/M Webster/Murnan v Thornton (9)/Lerchbacher/Stevenson/Gurney (24)/Wattimena
Chisnall (7)/Rodriguez/Pipe (26)/Dobey v Klaasen (10)/de Graaf/Dolan (23)/Kist
Wade (6)/R Huybrechts/Beaton/Petersen v Smith (11)/Evans/King (22)/West

Evening Session (7pm)
Wright (3)/Hendriks/Parry/J Lewis (30)/McGowan v White(14)/Simm/Ulang//Price(19)/Clayton
Taylor (4)/Bowles/Platt/Caven (29)/Painter v K Huybrechts (13)/Wilson/Van der Voort (20)/Hopp
Van Gerwen (1)/Snook/Viljanen/Reyes (32)/Van den Bergh v Bunting (16)/D Webster/Whitlock (17)/Koltsov/Horvat

Friday December 30
Afternoon Session (1pm)

2x Quarter-Finals

Evening Session (7pm)
2x Quarter-Finals

Sunday January 1 (7pm)
Semi-Finals

Monday January 2 (8pm)
Final

The schedule of play for the Quarter-Finals and Semi-Finals will be announced during the event at www.pdc.tv.

Format

Preliminary Round Best of three sets
First Round Best of five sets
Second & Third Round Best of seven sets
Quarter-Finals Best of nine sets
Semi-Finals Best of 11 sets
Final Best of 13 sets

All sets are the best of five legs.
A tie-break would be in operation in all matches except the Preliminary Round.
Any match which goes to a deciding set must be won by two clear legs. If the score in the final set reaches 5-5, a sudden-death leg will be played.

Prize Fund

Winner £350,000
Runner-Up £160,000
Semi-Finalists £80,000
Quarter-Finalists £38,000
Third Round Losers £25,000
Second Round Losers £17,000
First Round Losers £10,000
Preliminary Round Losers £4,500
Total £1,650,000
Nine-Dart Finish Bonus £25,000

Preliminary Round Draw
Jerry Hendriks (Netherlands) v Warren Parry (New Zealand)
Zoran Lerchbacher (Austria) v PDPA Qualifier 3
Tengku Shah (Malaysia) v Masumi Chino (Japan)
PDPA Qualifier Runner-Up v Gilbert Ulang (Philippines)
Qiang Sun (China) v Corey Cadby (Australia)
PDPA Qualifier 4 v David Platt (Australia)
Ross Snook (Canada) v Kim Viljanen (Finland)
Boris Koltsov (Russia) v Dragutin Horvat (Germany)