2021/22 William Hill World Darts Championship
Schedule of Play
Wednesday December 15 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Ritchie Edhouse v Lihao Wen (R1)
Ricky Evans v Nitin Kumar (R1)
Adrian Lewis v Matt Campbell (R1)
Gerwyn Price v Edhouse/Wen (R2)

Thursday December 16
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Steve Lennon v Madars Razma (R1)
Scott Mitchell v Chris Landman (R1)
Chas Barstow v John Norman Jnr (R1)
Daryl Gurney v Evans/Kumar (R2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

William O’Connor v Danny Lauby (R1)
Ryan Meikle v Fabian Schmutzler (R1)
Ron Meulenkamp v Lisa Ashton (R1)
Gary Anderson v Lewis/Campbell (R2)

Friday December 17
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Ryan Joyce v Roman Benecky (R1)
Keane Barry v Royden Lam (R1)
Jermaine Wattimena v Boris Koltsov (R1)
Krzysztof Ratajski v Lennon/Razma (R2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Joe Murnan v Paul Lim (R1)
William Borland v Bradley Brooks (R1)
Ross Smith v Jeff Smith (R1)
Peter Wright v Meikle/Schmutzler (R2)

Saturday December 18
Afternoon Session (1230 GMT)

3x First Round, 1x Second Round
Jamie Hughes v Raymond Smith (R1)
Callan Rydz v Yuki Yamada (R1)
Darius Labanauskas v Charles Losper (R1)
Ian White v Mitchell/Landman (R2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Adam Hunt v Boris Krcmar (R1)
Ted Evetts v Jim Williams (R1)
Rowby-John Rodriguez v Nick Kenny (R1)
Michael van Gerwen v Barstow/Norman Jnr (R2)

Sunday December 19
Afternoon Session (1230 GMT)
3x First Round, 1x Second Round

Maik Kuivenhoven v Ky Smith (R1)
Jason Heaver v Juan Francisco Rodriguez (R1)
Alan Soutar v Diogo Portela (R1)
Stephen Bunting v Ross Smith/J Smith (R2)

Evening Session (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Martijn Kleermaker v John Michael (R1)
Florian Hempel v Martin Schindler (R1)
Steve Beaton v Fallon Sherrock (R1)
Jonny Clayton v Barry/Lam (R2)

Monday December 20 (1900 GMT)
3x First Round, 1x Second Round
Luke Woodhouse v James Wilson (R1)
Rusty-Jake Rodriguez v Ben Robb (R1)
Raymond van Barneveld v Lourence Ilagan (R1)
James Wade v Kuivenhoven/K Smith (R2)

Tuesday December 21
Afternoon Session (1230 GMT)

2x First Round, 2x Second Round
Lewy Williams v Toyokazu Shibata (R1)
Jason Lowe v Daniel Larsson (R1)
Mervyn King v Joyce/Benecky (R2)
Dave Chisnall v Labanauskas/Losper (R2)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Vincent van der Voort v Hunt/Krcmar (R2)
Michael Smith v Meulenkamp/Ashton (R2)
Dimitri Van den Bergh v Hempel/Schindler (R2)
Devon Petersen v Hughes/Raymond Smith (R2)

Wednesday December 22
Afternoon Session (1230 GMT)
4x Second Round

Ryan Searle v Borland/Brooks (R2)
Glen Durrant v O’Connor/Lauby (R2)
Luke Humphries v Rowby-John Rodriguez/Kenny (R2)
Joe Cullen v Evetts/J Williams (R2)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Nathan Aspinall v Murnan/Lim (R2)
Dirk van Duijvenbode v Wattimena/Koltsov (R2)
Kim Huybrechts v Beaton/Sherrock (R2)
Simon Whitlock v Kleermaker/Michael (R2)

Thursday December 23
Afternoon Session (1230 GMT)
4x Second Round

Damon Heta v Woodhouse/Wilson (R2)
Brendan Dolan v Rydz/Yamada (R2)
Mensur Suljovic v Soutar/Portela (R2)
Jose de Sousa v Lowe/Larsson (R2)

Evening Session (1900 GMT)
4x Second Round

Danny Noppert v Heaver/Juan Francisco Rodriguez (R2)
Gabriel Clemens v L Williams/Shibata (R2)
Rob Cross v Van Barneveld/Ilagan (R2)
Chris Dobey v Rusty-Jake Rodriguez/Robb (R2)